Praktikus beállítások




- Színek használata -

    Ha színekkel tarkítunk egy programot, vagy alkalmazást az sokat segíthet abban, hogy könnyebben átlássuk a dolgokat, esetleg kímélőbb lehet a szemnek. Ez pedig egy file-kezeleőnél szinte elengedhetetlen követelmény. Például hosszas munkához szerintem kellemesebb egy halvány szürke háttér, mint a vakító fehér.
Míg a Windows színbeállításai az összes ablakra vonatkoznak, addig a Total Cmd.-ben lehetőség nyílik csak ezen alkalmazás színeinek módosítására.


Elérhetőség: Beállítások/Általános beállítások/Szín

    Egy kis példaablak segít abban, hogy miként fog látszódni az általunk választott szín a commanderben. Az első pár elnevezés azt hiszem egyértelmű, talán a "Kurzor" és a "Kurzor betűje" szolgál némi magyarázatra. A TC-ben a kurzor azt a sort jelenti, ahol éppen állunk, és ha a színét változtatjuk, akkor a sort körülvevő keretnek a színe módosul, de ez is látszik a példán. A kurzor betűje csak inverz kurzor esetén érdekes.
Az "Egyéb" menüpontban a commander nézőkéjének, és a tartalomra összehasonlítás ablakának megjelenése módosítható.
Hasznos lehet esetleg az inverz kurzor, ami teljesen kitölti a megadott színnel a kurzort. Ha bepipáljuk ezt a lehetőséget, akkor aktivvá válik az előbbiekben említett "Kurzor betűje" pont, ahol a szinezett kurzorban módosíthatjuk a betűszínt.

    Szintén érdekes lehet a "Fájl típusonkénti színek" gomb. Erre kattintva konkrét kiterjesztésekhez rendelhetünk különböző színeket, amik szintén hasznunkra lehetnek munkánk során. Például külön színt adhatunk a kép típusú file-oknak, a szöveg típusú file-oknak, és hangfile-oknak. Ezt úgy érhetjük el, hogy az említett gombra kattintás után megjelnő ablakban az "Új" gombra klikkelünk. A képen is látható mezőben, hasonló módon (*.kiterjesztés formában, és ; elválasztva) adjuk meg a színezni kívánt típusokat, ezután OK. A megjelenő ablakban kiválaszthatjuk a kívánt színt. Tanácsként mondanám, hogy ne legyen túl kihívó szín, mert bántani fogja a szemet, inkább egy paszteles szín lehet a jó választás.


Elérhetőség: Beállítások/Általános beállítások/Szín/Fájl típusonkénti színek












































































- A fülek -

    A Total Cmd. 6.00 verzójától kezdve a könnyebb és gyorsabb navigálás érdekében használhatunk ún. füleket , de a 6.50-es változatig voltak hibái eme megoldásnak. Erről bővebben a "Program infók"-nál, a Prohardware oldal cikkjében. Ilyen füleket könyvtárakon állva tudunk készíteni a "Ctrl+Fel" kombinációval. Ha készítünk egy ilyen fület, akkor a könyvtárnév lesz a fül "neve" is egészen addig, amíg nem megyünk másik alkönyvtárba, mert ilyenkor a fülön is változik a név, és persze az is változik, ahova a fül "mutat". Vagyis ha rákattintunk egy fülre, akkor nevének könyvtárába visz minket.
     Ha fontos, gyakran használt könyvtárról szeretnénk fület, akkor valószínűleg azt is szeretnénk, hogy ha könyvtárat váltunk, akkor a fül könyvtára ne változzon, és a későbbiekben is abba bizonyos könyvtárba vigyen minket. Ehhez úgymond zárolni kell a fület. A fülre jobb gombbal kattintva előjön egy menü, és itt válaszd a "Zárold, de alkönyvtár váltható" pontot. A sima zároláskor, ha új alkönyvtárba lépünk, akkor új fület nyit, és egy idő után tele leszünk felesleges fülekkel. Így viszont enged alkönyvtárat váltani a fülön belül, de a hivatkozás az eredeti (nyitó) könyvtáron marad.
A füleknek konkrét név is adható, az előbbi menüben könnyen megtalálható.
A fülek egérrel átvihetők akár a másik oldali panelre is.
A lenti képen szépen látszanak az eddigiek: a C névtelen meghajtó, mégis van (ez mégse látszik :) ) egy rámutató "Rendszer" nevű fül, ami zárolt, de váltható az alkönyvtár.







































- Egyedi oszlopok -

    A TC-ben oszlopoknak hívjuk a két panel beosztásait: név, kit., Méret, Dátum, Attr. A 6.50-es verziótól lehetőségünk nyílik arra, hogy saját magunk készítsünk ilyen oszlopokat, ezáltal csak az általunk fontosnak tartott információk megjelenítésére.
     Ehhez válaszd a "Nézet" menüpontból az "Egyedi oszlopbeállítás"-t, vagy elérheted az "Általános beállítások" között is. Hozz létre egy "Új" oszlopbeállítást. Az ekkor megjelnő ablakban adhatsz nevet a beállításnak (pl. saját), és itt vehetsz fel új oszlopkat is. Megj.: a "név" és a "kit." oszlopok alapbeállításként már ott vannak, és ezeket nem is lehet eltávolítani. Az új oszlopnak név adható, beállítható a szélessége, és az is, hogy az oszlop bal vagy esetleg jobb oldalán helyezkedjenek el a megjelenítendő érétkek. A sor végén található "+" jelnél adható meg az, hogy mit is jelenítsen meg az oszlop. Ezeket nem sorolnám itt végig, elég egyértelműek, de az még megjegyezendő, hogy egy oszlopban több információ is megjeleníttethető.

Elérhetőség (egyik): Általános beállítások/Egyedi oszlopok































- Vegyes beállítások -

     Ha az "Általános beállítások" között a legutolsót választjuk, akkor jutunk el a vegyes beállításokhoz. Ebben a pontban bizonyos műveletek, parancsok gyorsabb eléréséhez lehetőségünk nyílik billentyűparancsokat beállítani, és néhány megerősítési beállítást is találunk. Ez utóbbiak szintén egyértelműek kell legyenek, így nem részletezném.

     A billenytűkombinációk létrehozása is könnyen átlátható: a Ctrl, Alt, ill. Shift gombokat ha bepipáljuk, akkor a megadott parancs aktiválásához lenyomva kell majd tartanunk őket, ha nem, akkor pedig csak a kiválaszott billenytűt kell használnunk majd. A parancsokat a legördülő menüben találod, és ha kiválasztottad amit szerettél volna, akkor az aktívvá vált zöld pipával már el is fogadhatod. A kiválasztás amúgy már sajnos egy kis angol nyelvi jártasságot kíván, hiszen ez annyira "eldugott" része az alkalmazásnak, gondolom én, hogy nem fordították. A parancsok közt találhatók nézetváltási, file-műveleti parancsok, és még sok más, talán hasznos lehetőség. Szerintem nézegesd végig, mert pl. lehet, hogy találsz majd olyan parancsot, amit eddig is használtál, de kényelmetlen volt a beállított hot-key - vagy nem is volt - és akkor majd előtted a lehetőség, hogy igényednek megfelelően megváltoztasd. :)


Elérhetőség: Általános beállítások/Vegyes









































- Hozzárendelések -

     Lehet, hogy sokszor előfordult már Veled is, hogy nem szerettél volna egy file-t azzal a programmal megnyitni, mint amivel a Windows alapértelmezésben megnyitja, vagy éppenséggel feltelepítettél egy programot, ami önhatalmúlag az összes általa megnyitható file-nál átírta a hozzárendeléseket, és ezentúl mindig ezzel a programmal fut a file. Ez főleg képkezelőknél ismert jelenség, de máshol is előfordul. Ennek a magyarázata az, hogy a program átírta a Windows hozzárendelését a file-hoz.
     Mit is jelent ez? A Windows alapértelmezésben a legtöbb file-típushoz társít egy olyan programot, ami el tudja indítani az adott kiterjesztésű file-t, és amíg ez a társítás nem módosul, addig mindig ezzel a programmal próbálja megnyitni ezeket a file-okat. Ezt hívják hozzárendelésnek - gondolom így már az elnevezés is értelmet kapott.
     Az ilyen megváltozott hozzárendelés visszaállításához, módosításához a Windowsban is van lehetőség, de sokkal eldugotabb helyen van, mint a TC-ben. Itt a Fájl-menüben azonnal megtalálhatjuk "Hozzárendelés..." menüpontot. A megjelenő ablak jobb felső sarkában van egy legördülő menü, innen kiválaszthatjuk, hogy milyen file-típusnak akarjuk megváltoztatni a hozzárendelését. Majd a "Tallóz" gombra kattintva keressük meg a kívánt program exe file-ját, és OK. Ezentúl ha megnyitod a file-t, akkor mindig az itt kiválasztott programmal fogja megnyitni. Ha a "Szerkeszt" gombot választod, akkor még egy csomó mindent tudsz beállítani.


Elérhetőség: Fájl/Hozzárendelés









































- A titkos Start-menü -

    Mi is ez a "titkos" Start-menü? Ez is a Windows-éhoz hasonló, csak épp kezdetben szinte teljesen üres, mindössze két bejegyzést tartalmaz: az egyik az újak létrehozásához kell, a másikra pedig majd később visszatérek. Ez is egy olyan része a programnak, aminél az ember maga kell egy kicsit elbóklásszon, szóval itt is inkább csak illusztráló példákat mutatnék egy-két alkalmazási lehetőségre.      Először is új menüpontokat a "Start menü módosítása..." pontban tudsz létrehozni. Az itt megjelenő ablakban az "Új almenü"-vel csak egy kibontható menüpontot tudunk létrehozni, vagyis egy mappaféleséget, aminek további menüpontjai lesznek, ami csak akkor válnak láthatóvá, ha a menüpont fölé visszük a kurzort (pl lásd: windows startmenü/Programok - az is ilyen almenü). Az "Új menüpont"-ot választva nyílik lehetőségünk programok indítására alkalmas egységek létrehozására. Alul a "Parancs" sor végén két lehetőség nyílik: a billentyűparancsoknál megismert lehetőségek választására, vagy a "»" jelre kattintva egy program exe-jének beszúrására. A felkínált lehetőségek nagy száma miatt itt sem veszem sorra őket, de fentebb írtam pár példát. Ha programot választottunk, akkor a "Paraméter" sorban egy file nevét adhatjuk, amivel majd mindig indítani szeretnénk a programot, pl Winamp-nál megadhatjuk kedvenc playlistünk nevét. Ha paraméter adunk meg, akkor szinte elengedhetetlen, hogy kitöltsük az "Induló könyvtár" mezőt is. Ez arra jó, hogy a program innen fogja keresni a megadott paramétert, és nem pedig abban a könyvtárban, ahol éppen áltunk, amikor elindítottuk. A menüponthoz hot-key kapcsolható, és beállítható az is, hogy teljes képernyőben, vagy a tálcára kerülve fusson. Ha a menü nevében vmelyik betű elé &-jelt írunk, akkor az a betű alá lesz húzva, és megjelelölt betűként funkcionál majd. (Vagyis a menüben állva, és a betűt megnyomva szintén elindul a megfelelő alkalmazás)
A leírt példák szépen látszanak az alábbi képen.

Elérhetőség: Start/Start menü módosítása...

Csak profiknak!!!
    A következőket tényleg csak a teljesen magabiztosaknak ajánlom, mert ez már kicsit bonyolultabb, mint az eddigiek, és ha vki nem ért annyira a TC-hez, akkor könnyen rosszul sülhet el a dolog. A commander Start-jában van egy olyan pont, hogy "Főmenü cseréje...". Itt a megjelenő ablakban a "szerkeszt" gombra kattintva módosíthatjuk a TC egyik kulcsfile-ját, és egyéni dolgokkal bővíthetjük, csonkíthatjuk, változtathatjuk a commanderben a Fájl-menüt. Ehhez csak ismernünk kell néhány commanderes utasítást, amit ki tudunk nézni mind a billentyűparancsoknál, mind a Start-menü elemek előbbi pontjában. A módosított file-t mentsük el, majd alkalmazzuk. Szemléltetésként itt is van egy példa, a az Asztal könyvtárát nyitja meg.






























































































vissza