Tömörített állományok és a profizmus




Miért is tömörít a "TC"?

A Total Commander - mint az képen is jól látszik - ún. belső tömörítőket használ. Persze csak a főbb tömöríési eljárásokat ismeri: arj, rar, ace, lzh, no meg a zip, de azért ez is nagy segítség lehet azoknak, akik nem ismerik annyira a tömörítő programokat, vagy egyszerűen csak nem akarnak feleslegesen feltelepíteni külön programokat.


Ezek közül csak zip-be tud tömöríteni, a többi típus esetében be kell érnünk a kitömörítéssel. Ha ezekhez is a TC-t akarjuk használni, akkor külső tömörítőkhöz kell folyamodnunk - ezekről és a zip-tömörítőről később lesz még szó.

Elérhetőség: Beállítások/Általános beállítások/Tömörítő


Könyvtárként kezelt állományok


Ha megnézed a fenti képet, akkor a bejelölt rész felett ezt láthatod:
"Könyvtárként kezeli a tömörítetteket" . A Total Cmd. talán egyik legnagyobb újítása ez. Ez ugyanis azt jelenti, hogy ismertebb tömörített állományokban úgy mozoghatunk, mintha könyvtárak lennének. Ez az opció alapjáraton be van kapcsolva, szerintem érdemes is így hagyni.
Jogos lehet a kérdés: másolhatunk-e a tömörített file-ba, vagy törölhetünk-e belőle úgy, mint egy könyvtárból? És a - talán meglepő - válasz az, hogy igen! A kijelölt elemeket egyszerűen F5-el bemásoljuk a "könyvtárba" (vagyis a tömörített file-ba). Persze hozzáteszem, hogy mivel ilyenkor a program automatikusan tömörít, ezért nagyobb állományok (értsd 200-300MB-nál több) esetén ezt nem ajánlom, mert nagyon megterheli a rendszert. Viszont igen praktikus lehet, ha csak kisebb állományokat pakolgatunk bele, mert pl. prog.mód. beadandónál elfelejtettük becsomagolni a forráskódot :)

Jól látható, hogy egy meglévő zip-filehoz adok hozzá tömörítetlen képeket


A zip-tömörítő


Elérhetőség: Beállítások/Általános beállítások/Zip-Tömörítő

Fentebb említettem, hogy a TC a zip-tömörítést részesíti előnyben, vagyis ebbe a formátumba ki- és betömöríteni egyaránt lehetséges. Ehhez az előző félévi inf.alapokon megismert pkzip-et használja.

Ami a beállításoknál érdekes lehet, az a tömörítési arány és a 8.3-as formátumú nevek.

Utóbbi akkor lehet érdekes, ha tudjuk, hogy dos-rendszerű gépen szeretnénk majd használni tömörített file-jainkat.

A tömörítési arányt pedig érdemes kicsire állítani, ha csak azért tömörítünk - már tömörített állományokat (pl jpg-képek) -, hogy ne legyen túl sok file-unk.



Külső tömörítők


Elérhetőség: Beállítások/Általános beállítások/Tömörítő

Ahogy fentebb írtam is, a Total Cmd.-ben adott a lehetőség, hogy ha pl. rar kiterjesztésű állományokat akarunk létrehozni, akkor ne keljen folyton elindítani a (pl) WinRAR-t, hanem ezt a melót a TC-vel végeztessük el. Ehhez az előbbiekben megismert Tömörítő-menüpont kell, és egy külső csomagoló program.

Ha ez megvan, akkor kattintst oda, ahol a felső képen a zöld karikát látod. A megjelenő ablakban keresd meg a külső tömörítőd exe-jét, és katt a "Megnyitás" gombra.
Ekkor a szokásos alt+F5 kombinációval elindíthatod a becsomagolást. Ahogy az alsó kép is mutattja, be kell állítanod a kívánt a tömörítési formátumot. Itt - a felkínáltak közül - mindent választhatsz, amit a feltelepített külső tömörítőd támogat. Én, mivel WinRAR-t használok, a rar-t választottam (választhattam volna még zip-et is).

Ha ezen típusú file-ok kitömörítésére is a külső progit szeretnéd használni, akkor menüben kapcsold ki a: "Ha lehet, használja a belső [rar/arj/...]-kicsomagolót" (piros karika, fent). Ezután minden ilyen kiterjesztésű file-t a TC a külső tömörítőt használva fog kicsomagolni.

Elérhetőség: file-okat kijelölni, alt+F5 (vagy Fájl-menü)
vissza